Vrste liječenja MS-a

Liječenje multipla skleroze | U INAT MS-U

Danas ima mnogo učinkovitih liječenja za odabrati, tako da je važno da razumijete kada se koriste i kako vam mogu pomoći.1,2

Postoje 3 glavne vrste liječenja multipla skleroze, kategorizirane prema tome kako vam pomažu upravljati MS-om:

Nastavite čitati kako biste saznali više o ove 3 vrste liječenja multipla skleroze i razgovarajte sa svojim zdravstvenim timom kako biste saznali koje Vam mogu pomoći.

Ova liječenja multipla skleroze pomažu omogućiti olakšanje tokom relapsa, što znači kada se simptomi iznenada pojave, ili pogoršaju, u roku od nekoliko sati ili dana. Glavno liječenje za relapse su kortikosteroidi.3

Kortikosteroidi

To su hormoni koji djeluju brzo na vaš imuni sistem za smanjenje upale, ograničenje oštećenja na mozgu i ubrzanje vremena koje je potrebno za oporavak od simptoma.3,8 Iako steroidi ne smanjuju djelovanje oboljenja niti usporavaju progresiju dugoročno, oni mogu pružiti brzo olakšanje simptoma za kratko vrijeme. Njihova upotreba generalno se čuva za pojavu umjerenih do teških simptoma.3,8

Pristupi upravljanju simptoma mogu uključivati posebne vježbe za različite simptome, te promjene prehrane i načina života, za održanje općeg zdravlja i dobrobiti.5,9,10

Vaš neurolog može uputiti na dodatnu pomoć s konkretnim problemom. To bi uključivalo sljedeće10:

Radna terapija

Radni terapeut može vam dati upute za upravljanje svakodnevnim aktivnostima. Može vam pomoći isplanirati kako da rješavate konkretne simptome bolesti multipla skleroze (npr. zamor, tremori i gubitak ravnoteže) za smanjenje njihovog utjecaja na svoj rad, društveni život i svakodnevni život.11

Fizioterapija

Ako ste doživjeli relaps ili imate dugotrajne simptome MS-a, fizioterapija može pomoći jer je usmjerena na fizičke kretnje i vježbe kako bi vam pomogla da odredite konkretne simptome i upravljate njima, kao što su pokretljivost i grčevi mišića, kao i da održite opću kondiciju.12,13

Govorna i jezička terapija

Ako imate problema s govorom ili gutanjem, govorni i jezički terapeut može vam pomoći s tim simptomima.14,15 Radit će s vama kako bi utvrdio uzroke tih simptoma i izradio strategije koje će pomoći njihovom ublažavanju. Na primjer, može vam pokazati vježbe koje se odnose na disanje tokom govora ili direktni trening mišića koji se koriste za proizvodnju zvukova.14,15

Psihološka terapija

Psihološke ili terapije „razgovorom“ mogu vam pomoći upravljati problemima s mentalnim zdravljem kao što su depresija i anksioznost. Te terapije mogu pomoći trenirati mozak da reagira pozitivno na određene situacije i da pronađete konstruktivne načine razmišljanja o svojoj multipla sklerozi, unaprijedite svoju mentalnu dobrobit i pomoći vam da se suočite s načinom na koji MS utječe na vas i vaš način života.16,17

Pročitajte više o psihološkim terapijama na našoj stranici o mentalnom zdravlju.

Ove terapije usmjerene su na imuni sistem za smanjenje upale i oštećenja nerava koje izaziva multipla skleroze.2,6 Iako terapije koje modificiraju bolest ne mogu popraviti oštećenje nerava koje je već uzrokovala bolest, mogu usporiti proces i smanjiti rizik od budućih relapsa.2,6,7

Sada postoje mnoge terapije za modifikaciju bolesti koje se razlikuju po učincima koje imaju na vašu multipla sklerozu, nuspojavama, načinu primjene, učestalosti primjene i po tome koji su naknadni testovi potrebni za praćenje njihovog utjecaja.2,7

Važno je da razgovarate sa svojim neurologom o tome koja primjena odgovara vama i vašem načinu života, te razmotriti profil nuspojava i učinkovitost svakog lijeka. Za više informacija, razgovarajte sa svojim zdravstvenim timom i pročitajte uputstva za pacijenta uz svaki lijek.

U tabeli ispod naveden je pregled nekih različitih terapija za modifikaciju bolesti koje su na raspolaganju, uključujući način primjene, učestalost i koje naknadne procjene su potrebne za njihov utjecaj – razmislite šta bi moglo najbolje odgovarati vašem svakodnevnom životu.

Često korištene terapije koje modificiraju bolest.

Lijekovi uvršteni u tabelu grupirani su prema načinu primjene i navedeni abecednim redom. Molimo da pogledate pojedinačna uputstva za pacijenta i razgovarate sa svojim zdravstvenim timom kako biste saznali više o svakoj od tih terapija.

Uzima se kao tableta ili kapsula (poznato i kao oralna primjena)

Kladribin*18

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Dimetil fumarat*19

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Fingolimod*20,21

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Teriflunomid*22,23

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Uzima se kao injekcija (što možete raditi i sami kod kuće)

Glatiramer acetat*24–26

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Interferon beta-1a27,28

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Interferon beta-1b29

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Peginterferon beta-1a30

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Uzima se kao infuzija, odnosno daje se kroz iglu direktno u krvotok (to se obavlja na klinici)

Alemtuzumab31

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Natalizumab32

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

Ocrelizumab33

Kako i koliko često se uzima?

Koji naknadni testovi praćenja su potrebni?

*Liječenje mora započeti i nadzirati doktor s iskustvom u liječenju multipla skleroze

Jeste li spremni razgovarati sa svojim neurologom o upravljanju MS-om?

Da, informiran/a sam i spreman/a za razgovor

Nitko se ne odlučuje za MS, ali svi bi trebali reći kako se njime upravlja.1

Razgovarajte sa svojim neurologom o planu upravljanja bolestima koji najviše odgovara vama i vašem načinu života.

Posjetite našu stranicu O MS-u za više informacija.
Nisam siguran/a, moram još puno toga znati

Nitko se ne odlučuje za MS, ali svi bi trebali reći kako se njime upravlja.1

Ovdje smo da osnažimo, educiramo i omogućimo vam da razgovarate sa svojim neurologom o MS-u i vašem planu upravljanja bolestima.

Posjetite našu stranicu O MS-u za više informacija.
Ne, ne znam odakle da počnem

Nitko se ne odlučuje za MS, ali svi bi trebali reći kako se njime upravlja.1

Razmišljanje o tome kako upravljati MS-om može biti opterećavajuće - pružamo vam alate i znanje da započnete.

Posjetite našu stranicu O MS-u za više informacija.

MS može promijeniti vaš život. Ali ga ne mora definisati.

Sada znate kako upravljati MS-om, imamo puno alata i savjeta koji će vam pomoći da nastavite živjeti sa svojom bolešću.
Više na Živjeti sa multipla sklerozom

Još članaka o načinima upravljanja MS-om koji bi vam mogli biti zanimljivi.

Pronađite informacije koje će vam pomoći da donesete utemeljenije odluke o upravljanju MS-om.
/content/the-ms-resistance/ba/pocetna/opcije-lijecenja
  1. Udruženje za MS. Liječenja i terapije. https://www.mssociety.org.uk/about-ms/treatments-and-therapies [pristupljeno juni 2020.].
  2. Trust za MS. Lijekovi za modifikaciju bolesti (DMD). https://www.mstrust.org.uk/about-ms/ms-treatments/disease-modifying-drugs-dmds [pristupljeno juni 2020.].
  3. Berkovich R. Neurotherapeutics. 2013.;10:97–105.
  4. Državno udruženje za multipla sklerozu. Lijekovi. https://www.nationalmssociety.org/Treating-MS/Medications [pristupljeno juni 2020.].
  5. Državno udruženje za multipla sklerozu. Upravljanje simptomima. https://www.nationalmssociety.org/For-Professionals/Clinical-Care/Managing-MS/Symptom-Management [pristupljeno juni 2020.].
  6. AAN. Sažetak smjernica prakse za pacijente i njihove porodice. https://www.aan.com/Guidelines/Home/GetGuidelineContent/905 [pristupljeno juni 2020.].
  7. Udruženje za MS. Terapije za modifikaciju bolesti. https://www.mssociety.org.uk/about-ms/treatments-and-therapies/disease-modifying-therapies [pristupljeno juni 2020.].
  8. Trust za MS. Steroid (metilprednisolon). https://www.mstrust.org.uk/a-z/steroids-methylprednisolone [pristupljeno juni 2020.].
  9. Svjetska zdravstvena organizacija. Zdrava ishrana. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet [pristupljeno juni 2020.].
  10. Trust za MS. Kako se liječi MS? https://www.mstrust.org.uk/about-ms/how-ms-treated [pristupljeno juni 2020.].
  11. Udruženje za MS. Radna terapija i MS. https://www.mssociety.org.uk/care-and-support/resources-and-publications/publications-search/occupational-therapy-and-ms [pristupljeno juni 2020.].
  12. Learmonth YC, et al. Phys Ther Rev. 2016.;21:160–72.
  13. Etoom M, et al. Am J Phys Med Rehabil. 2018.;97:793–807.
  14. Udruženje za MS. Kako govorni i jezički terapeuti mogu pomoći? https://www.mstrust.org.uk/news/views-and-comments/how-can-speech-and-language-therapists-help [pristupljeno juni 2020.].
  15. Burks JS, et al. Ann Indian Acad Neurol. 2009.;12:296–306.
  16. Murphy R, et al. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2017.;88:697–708.
  17. Trust za MS. Kognitivna bihevioralna terapija (KBT). https://www.mstrust.org.uk/a-z/cognitive-behavioural-therapy-cbt [pristupljeno juni 2020.].
  18. Mavenclad (kladribine) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/8435/smpc [pristupljeno juni 2020].
  19. Tecfidera (dimetil-fumarat) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/5256/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  20. Gilenya (fingolimod) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/4545/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  21. Trust za MS. Gilenya (fingolimod). https://www.mstrust.org.uk/a-z/gilenya-fingolimod [pristupljeno juni 2020.].
  22. Aubagio (teriflunomid) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/5244/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  23. Udruženje za MS. DMT brošura. Teriflunomid (Aubagio). https://www.mssociety.org.uk/about-ms/treatments-and-therapies/disease-modifying-therapies/teriflunomide [pristupljeno juni 2020.].
  24. Copaxone 20 mg (glatiramer acetat) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/183/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  25. Copaxone 40 mg (glatiramer acetat) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/7046/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  26. Trust za MS. Copaxone (glatiramer acetat). https://www.mstrust.org.uk/a-z/copaxone-glatiramer-acetate [pristupljeno juni 2020].
  27. Avonex (interferon beta-1a) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/886/smpc [pristupljeno juni 2020.
  28. Rebif (interferon beta-1a) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/8216/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  29. Betaferon (interferon beta-1b) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/1121/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  30. Plegridy (peginterferon beta-1a) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/3409/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  31. Lemtrada (alemtuzumab) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/5409/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  32. Tysabri (natalizumab) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/222/smpc [pristupljeno juni 2020.].
  33. Ocrevus (okrelizumab) sažetak karakteristika lijeka. https://www.medicines.org.uk/emc/product/8898/smpc [pristupljeno juni 2020.].