Kognitivni problemi
multipla skleroza može utjecati na Vaše razmišljanje. Udružimo se kako bismo Vam pomogli da razmišljate jasnije.
Multipla skleroza može izazvati probleme s razmišljanjem ili pamćenjem. Oni su poznati kao ‘kognitivni problemi’ i često se nazivaju ‘kognitivna magla’ ili ‘moždana magla’.1,2 Oko 40–60% osoba koje žive sa multipla sklerozom imaju poteškoće sa razmišljanjem, učenjem ili pamćenjem u nekom trenutku.1
Često je teško znati da li su ti ‘nevidljivi’ simptomi povezani sa multipla sklerozom ili su samo dio normalnog života. Na primjer, možda te probleme sa razmišljanje pripišete stresu na poslu ili umoru.2 Kognitivni problemi mogu snažno utjecati na vaš svakodnevni život i rad, ali može ih biti teško objasniti prijateljima, porodici i poslodavcima.2 To je zato što ih nije tako lako vidjeti ili opisati kao fizičke simptome multipla skleroze, kao što su problemi s koordinacijom i ravnotežom.
Mike
Conor
Može biti i da vaša porodica, prijatelji, poslodavac ili kolege primijete promjenu u vama. Na primjer, ako vam bude otežano raditi ili ako propuštate sastanke, ljudi se mogu početi pitati šta nije uredu.3
Iako možda svoje kognitivne probleme pripišete umoru ili stresu, oni mogu biti znak oštećenja nerava i progresije oboljenja.1,4 Ako imate kognitivne probleme, kao što je otežana koncentracija ili jasno razmišljanje, recite to svom zdravstvenom timu, čak iako niste sigurni da li ih uzrokuje multipla skleroza. Zapamtite, ako primijetite i prijavite te stvari ranije, postoje načini za upravljanje multipla sklerozom i usporavanje progresije oboljenja.5
Nastavite čitati i saznajte kako i zašto multipla skleroza može utjecati na razmišljanje i kako možete upravljati time.
Tehnički naziv za procese razmišljanja je ‘kognicija’. Ti procesi uključuju2,6–8:
- Pohranu i obradu informacija
- Memoriju
- Planiranje i odlučivanje
- Sposobnosti rasuđivanja i rješavanja problema
- Jezičku obradu
Multipla skleroza može utjecati na te kognitivne procese i izazvati probleme s razmišljanjem. Kod oko polovine osoba koje žive sa multipla sklerozom može se pojaviti neki oblik kognitivnog problema.7
Na primjer, možete primijetiti da9:
- Zaboravljate zašto ste ušli u prostoriju.
- Imate poteškoća s pronalaženjem prave riječi za vrijeme razgovora.
- Imate poteškoća s koncentracijom i lako vam se odvlači pažnja.
- Imate poteškoća s procjenom brzine ili udaljenosti stvari.
- Sporije obrađujete informacije.
- Imate poteškoća s izvršavanjem više zadataka istovremeno, određivanjem prioriteta zadataka ili organiziranjem dana.
- Imate poteškoća sa zadržavanjem informacija ili pamćenjem.
Miroslav
Katie
Grace
Kognitivni problemi mogu utjecati na više načina i oni će biti jedinstveni za vas i vaš životni stil. Kognitivni problemi mogu utjecati na odnose, posao i svakodnevne aktivnosti.2
Kognitivne probleme može izazvati oštećenje u mozgu koje uzrokuje multipla skleroza.8,10 Međutim, mnogo drugih faktora može utjecati na razmišljanje i multipla skleroza ne izaziva sve kognitivne probleme.
Nuspojave određenih lijekova
Kognitivne probleme kod osoba koje žive sa multipla sklerozom obično izaziva oštećenje koje uzrokuje MS direktno, ali oni mogu biti povezani i s nuspojavama nekih lijekova.11
Lijekovi koji mogu utjecati na pamćenje i razmišljanje su11:
- Steroidi
- Lijekovi za opuštanje mišića
- Neki antidepresivi
- Neki lijekovi protiv bolova
- Lijekovi protiv napada
Ako uzimate bilo koje od ovih vrsta lijekova i ako vam se pojavljuju kognitivni problemi, razgovarajte sa svojim zdravstvenim timom. Oni mogu pomoći utvrditi da li vam probleme izazivaju lijekovi ili multipla skleroza i utvrditi najbolji plan za upravljanje njima.
Drugi simptomi multipla skleroze
Moguće je da neki drugi simptomi multipla skleroze mogu doprinositi kognitivnim problemima – na primjer, zamor i nedovoljno sna mogu otežavati budnost. Depresija i anksioznost mogu također otežavati jasno razmišljanje.2,11
Ostali faktori
Ostali faktori koji nisu direktno povezani sa multipla sklerozom mogu također izazivati kognitivne probleme. Nedovoljno sna, osjećaj stresa, infekcija, ispijanje previše alkohola, ili samo prekomjerno zagrijavanje mogu utjecati na vaše pamćenje i sposobnost razmišljanja.2,11,12
Možete biti u iskušenju pripisati kognitivne probleme nečemu drugom ili pokušati riješiti ih sami.2 Ali ako možete, obratite se porodici i prijateljima od povjerenja za podršku − oni neće znati šta proživljavate ako im ne kažete.
Ako imate nekih kognitivnih problema, razgovor s ljudima može vam pomoći da bolje razumijete svoje simptome multipla skleroze. Oni vam mogu dati mišljenje o tome da li su također primijenili promjene kod vas, što vam može pomoći da potvrdite stvari koje osjećate.3,13
Ako vam to utječe na posao, možda biste mogli reći kolegama od povjerenja ili šefu koji će razumjeti kako biste im pomogli da shvate šta se dešava. U zavisnosti od vrste posla kojim se bavite i od toga za koga radite, mogli biste procijeniti potencijalne koristi toga ako im kažete ili da li bi bilo najbolje zadržati svoju dijagnozu za sebe. Pogledajte našu stranicu o poslu za više informacija i savjeta.
Mike
Milica
Važno je reći svom zdravstvenom timu čim primijetite stvari kao što su problemi s pamćenjem ili razmišljanjem. Čak iako niste sigurni je li to povezano sa multipla sklerozom, važno je da im kažete šta doživljavate kako bi vam pomogli pronaći način za upravljanje tim kognitivnim problemima koji je ispravan za vas.3
Kognitivna rehabilitacija i vježbe
Kognitivni problemi mogu se liječiti posebnim vježbama za mozak, koje su poznate kao kognitivna rehabilitacija.3,6,8 To može uključivati kombinaciju dvije vrste aktivnosti:
- Aktivnosti koje će pomoći ponovnom uspostavljanju kognitivnih sposobnosti – to može uključivati ponavljanje i potvrdu informacija.
- Aktivnosti za svakodnevnu kontrolu – uključujući podsjetnike.3
Iako je kognitivna rehabilitacija trenutno najučinkovitiji način koji može pomoći protiv kognitivnih problema, postoje dokazi da vam i vježbe mogu pomoći.14 Izrada plana vježbi je dobra ideja jer vam može pomoći sa širokim rasponom simptoma multipla skleroze. Pročitajte našu stranicu o vježbama za više detalja.
Grace
Savjeti koji će vam pomoći da ostanete organizirani i kontrolirate svoje kognitivne probleme.
Pored kognitivne rehabilitacije i vježbi, možete pokušati još nekoliko stvari protiv kognitivnih problema, kako biste ostali organizirani i kontrolirali svoj svakodnevni život:
- Uspostavite stalnu rutinu – obavljajte određene aktivnosti u isto vrijeme svakog dana ili uvijek vraćajte stvari na isto mjesto.
- Koristite kalendare – koji će vam pomoći planirati i stvarati podsjetnike.
- Izradite liste zadataka – kako biste zapamtili stvari i određivali prioritete zadataka.
- Pravite bilješke – zapisujte ili pravite glasovne snimke.
- Smanjite ometanja – tako što ćete raditi u tišini i usmjeravati se na po jedan zadatak.
- Pokušajte igre za mozak i pamćenje – igrajte igrice, slagalice ili rješavajte ukrštene riječi na mobitelu.
- Redovno čitajte i pišite – kako biste održavali um aktivnim.
- Učite nešto novo – kao što je nova vještina ili čak jezik.
- Živite zdravim životom – uključujući zdravu prehranu i više sna.
Katie
Multipla skleroza može i ne mora uvijek biti uzrok kognitivnih problema, ali važno je ipak razgovarati sa svojim zdravstvenim timom o tome. To će im pomoći da razumiju šta izaziva te simptome i pomoći im da utvrde kako najbolje upravljati njima. Ne zaboravite im reći za lijekove koje uzimate jer i neke nuspojave mogu utjecati na razmišljanje.2,11
Niko ne bira MS. Ali možete izabrati kako da upravljanje njome.
U nastavku saznajte više o različitim simptomima MS-a.
- NICE Sažetak kliničkih saznanja: Multipla skleroza. https://cks.nice.org.uk/multiple-sclerosis. Ažurirano oktobar 2019. [pristupljeno juli 2020.].
- MS Trust. Problemi s razmišljanjem i pamćenjem. https://www.mstrust.org.uk/life-ms/wellbeing/thinking-and-memory-problems [pristupljeno juli 2020.].
- Državno udruženje za MS. kognitivne promjene. https://www.nationalmssociety.org/Symptoms-Diagnosis/MS-Symptoms/Cognitive-Changes [pristupljeno juli 2020.].
- Gelfand JM. Handb Clin Neurol. 2014;122:269–90.
- Giovannoni G, et al. Mult Scler Relat Disord. 2016;9:S5–48.
- Thomas PW, et al. Psihološke intervencije za multipla sklerozu. Cochrane Database Syst Rev. 2006;1:CD004431.
- Sumowski JF, et al. Neurology. 2018;90:278–88.
- Perez-Martin MY, et al. Neuropsych Dis Treat. 2017;13:245–52.
- Udruženje za MS. Kognitivni problemi kod MS. https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/memory-and-thinking/cognitive-problems-in-ms [pristupljeno juli 2020.].
- Jonkman LE, et al. PLoS One. 2015;10:e0129380.
- Cleveland Clini, Multipla skleroza (MS): Narušena kognicija. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14455-multiple-sclerosis-ms-impaired-cognition [pristupljeno juli 2020.].
- Lynch SG, et al. Mult Scler. 2005;11:469–76.
- VeryWellHealth. Pregled kognitivnih teškoća kod multipla skleroze. https://www.verywellhealth.com/cognitive-impairment-in-ms-2440794 [pristupljeno juli 2020.].
- DeLuca J, Chiaravalloti ND, Sandroff BM. Nat Rev Neurol. 2020;16,319–32.
- 15. Healthline. Kognitivna magla: kako postupiti prema ovom čestom simptomu MS. https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/cog-fog-science-and-tips#1 [pristupljeno juli 2020.].